Lietuvos regbio draugas R. De Jager – smagu matyti vis tobulėjantį Lietuvos regbį

Lietuvos vyrų regbio rinktinė Šiauliuose 30:10 nugalėjo pajėgią Čekijos rinktinę ir įsirašė pirmą pergalę debiutuodama antrajame pagal pajėgumą Europoje „Trophy“ divizione. Šias rungtynes iš stadiono tribūnų itin atidžiai stebėjo Lietuvos regbio draugu prisistatantis specialistas iš Pietų Afrikos Respublikos (PAR) Richardas De Jageris (Richard De Jager). 2011 metais prasidėjusi draugystė jau duoda itin saldžių vaisių – vis daugiau talentingų lietuvaičių tobulėti išvyksta į PAR, Sharks akademiją.

Su PAR regbio federacijos mainų programos vadovu Richardu De Jageriu susitikome Šiaulių miesto stadione, iki regbio mačo tarp Lietuvos ir Čekijos rinktinių likus valandai. Su nekantrumu rungtynių laukęs specialistas pasidalino mintimis apie jau septynerius metus besitęsiančią draugystę, jau atliktus darbus Lietuvos regbio labui bei ateities planus.

Į Šiaulius atvykote stebėti debiutinio lietuvių pasirodymo „Trophy“ divizione. Ką jums, kaip specialistui, kuris dirba su daugelio pasaulio šalių regbio talentais, reiškia šis mačas?

Visų pirma, man labai malonu matyti, kad visų pastangos pakelti Lietuvos regbį į aukštesnį lygį duoda vaisių. Man šis mačas svarbus, kadangi Lietuvos rinktinės patekimas į „Trophy“ divizioną reiškia, kad dirbame tinkama linkme. Džiugu, kad vaikinai, kurie dalyvavo mainų programoje, tobulinosi PAR Sharks akademijoje grįžta į savo šalį ir padeda rinktinei siekti pergalių. Per septynerius metus jau visas būrys lietuvaičių tobulinosi Sharks akademijoje. Aš regbį žiūriu kitaip nei įprastas žiūrovas. Stebiu, kaip žaidėjai, kurie grįžę po stovyklų, akademijų atrodo bendram kontekste. Man malonu matyti tobulėjančius žadėjus, gerėjantį žaidimą.

Kaip prasidėjo jūsų bendradarbiavimas su Lietuvos regbiu?

Priežastis dėl ko aš pradėjau šią programą yra Linas Naujalis. Jis turėjo svajonę – sustiprinti Lietuvos regbį. Per bendrus pažįstamus susipažinome ir jis pasidalino savo mintimis su manimi. Pradėjome ieškoti galimybių tai įgyvendinti. Radome bendrų interesų ir pradėjome dirbti. Ieškojome tinkamų programų Anglijoje, PAR, kurios tiktų jauniems sportininkams ir padėtų jiems tobulėti.

Itin malonu matyti, kad Karolis Navickas, kuris pirmasis iš Lietuvos 2011 metais išvyko į PAR dabar yra vienas iš Lietuvos rinktinės lyderių.

Jonas Mikalčius ir Dovydas Taujanskas taip pat vieni pirmųjų išvyko į Sharks akademiją. Po akademijos jiems suradome Anglijoje Hartpury koledžą. Vaikinams buvo skirta stipendija, jie įgijo išsilavinimą.

Aš susitinku visus žaidėjus, kurie tobulinosi PAR. Susitinku su Jonu, Dovydu, Alanu, Tautvydu, Dainium, Karoliu. Pasikalbame, apie mūsų svajonę pakelti Lietuvos regbį nuo tam tikros atžymos iki aukštesnės ir planus per penkerius metus ją pakelti dar aukščiau.

 Šiuo metu PAR Sharks akademijoje tobulinasi aštuoni lietuvaičiai, šeši mokosi mokykloje, du jau turi kontraktus su Sharks akademijos komanda. Ateinančiais metais planuojame, kad iš viso PAR ir Anglijoje tobulinsis 13 vaikinų iš Lietuvos.

Kokia naudą gaunate jūs padėdamas tobulėti Lietuvos regbininkams?

Aš padėdamas Lietuvos regbiui neuždirbu pinigų. Kai kurie žmonės netiki, kad aš dirbu visiškai nemokamai. Tačiau taip yra. Aš turiu verslą, iš kurio užsidirbu. Man pinigus moka kitos šalys, bet ne Lietuva. Jei Lietuvoje programa sėkminga – aš galiu tai pateikti kaip pavyzdį, kad mano vykdomos programos veikia. Tuomet, kiti man moka už tai, kad aš tai daryčiau ir jų šalyje. Šiandien yra žaidimo diena, atvykau savaitgaliui, Lietuvos regbio atstovai mane labai maloniai priėmė, pasitiko, pasirūpino, tačiau tai viskas.

Savo verslą plėtoju Anglijoje – vykdau stovyklas. Jaunuoliai moka už tai, kad sudalyvautų tose stovyklose.

Honkongas, Čilė, Argentina, Vokietija, Austrija, Pietų Afrika, Anglija, Latvija, Lietuva, Prancūzija – tai šalys iš kurių atvyko jaunuoliai dalyvauti stovykloje. Geriausiu stovyklos žaidėju pripažintas lietuvis Dominykas Trinka.  Dėl to, kad stovykloje jis buvo geriausias, Dominykui buvo pasiūlyta vieta mokykloje Anglijoje. Tai yra pagrindinis stovyklos principas, išsiaiškinti geriausius žaidėjus, todėl daugybė jaunų talentingų žaidėjų trokšta atvykti, pasitikrinti savo jėgas. Mokykla kainuoja 30 tūkstančių eurų per metus. Dominykas nemokės nieko. Jo šeimai mokslai nieko nekainuos. Aš deriuosi su mokyklomis, jiems pasiūlau itin talentingus jaunuolius, o jie įsipareigoja suteikti stipendiją. Mokykla gauna puikų žaidėją, jaunuolis gauna itin aukšto lygio išsilavinimą ir nuolat mokosi regbio iš geriausių trenerių. Iš to išlošia visi.

Girdėjau, kad planuojate tokią stovyklą surengti ir Lietuvoje. Ar tai tiesa ir kada tai galėtų tapti realybe?

Tai tiesa, jau aptarėme galimybes dėl stovyklos Šiauliuose. Jei laiku bus atlikti parengiamieji darbai, stovyklą planuojame surengti jau kitų metų kovo ar balandžio mėnesiais. Aš sukviesiu geriausius trenerius iš viso pasaulio. Žinoma, manau, kad daugelis žaidėjų būtų iš Šiaulių ir kitų Lietuvos miestų. Taip pat galiam kviesti žaidėjus dalyvauti stovykloje iš kaimyninių Lietuvai šalių. Stovyklos dalyvių skaičius nėra ribojamas. Gali būti 50, gali būti 150. Skirsis tik tai, kiek specialistų reikės pasikviesti stovyklai pravesti.

Idėja tokia, kad reikia pradėti vykdyti darbus pačioje Lietuvoje, o ne tik ieškoti galimybių išvežti jaunuolius tobulėti kitose šalyse. Tai jau vyksta ir su Lietuvos regbio rinktine. Biza – tai treneris iš Pietų Afrikos respublikos, kuris dirba ne tik su rinktine, tačiau ir treniruoja komandą „Šiauliai“.

Kitas atvykęs treneris dirba Kauno „Žalgirio“ regbio komanda. Lietuvoje jau dabar yra nebe du, o keturi pajėgūs klubai. Tai reiškia, kad tarpusavio rungtynės būna aukštesnio lygio. Tobulėja žaidėjai, kyla šalies regbio lygis.