Tarp treniruotės ir varžybų – ekskursija į Palanoko pilį

Šiaulių regbio ir žolės riedulio akademijos regbio U-16 rinktinės delegacija lieja prakaitą treniruočių stovykloje Ukrainoje. Vakar po įtemptos rytinės treniruotės atgavę jėgas ir pasistiprinę prie pietų stalo regbininkai vyko į ekskursiją. Aplankyta „Palanoko“ pilis Užkarpatėje.

 

Tai viena tvirčiausių ir geriausius gynybinius įtvirtinimus turinti pilis Europoje. Tolimoje istorijoje šią pilį valdė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino anūkas Teodoras Karijotaitis.

Po ekskursijos – įspūdžių kupini regbininkai grįžo į sporto bazę, kur sužaidė dar vieną draugišką mačą su Kijevo „Darnitsa“ komanda.    

Šiaulių regbio ir žolės riedulio akademijos direktoriaus Svajūno Mikalčiaus komentaras po vakarykščių rungtynių.

„Vakarykštis mačas šiauliečiams buvo jau trečias per tris dienas, tad jautėsi, kad žaidėjai šiek tiek pavargo nuo įtempto grafiko. Mūsų vaikinai žaidė gerai, tačiau dėl nuovargio negalėjo parodyti  visų savo galimybių. Ukrainiečiams nusileista 5:12. Nepaisant nesėkmės, reikia pagirti vaikinus už drausmę , kultūringą ir pavyzdingą elgesį“.

Šiandien po rytinės treniruotės abi komandos dar planuoja surengti ekskursiją po Mukačevės miestą ir rytoj iš ryto pradės kelionę atgal į Šiaulius.

Teodoras Karijotaitis – Lietuvos kunigaikštis, Podolės kunigaikštystės valdovas, Palanoko pilies Mukačevėje statytojas. Stačiatikių pakrikštytas Fiodoru. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino anūkas.

Iš savo tėvo, kunigaikščio Karijoto paveldėjo Naugarduką. Po brolių Jurgio, Aleksandro ir Konstantino mirties valdė Podolę. 1392 m. buvo sukilęs prieš Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą ir 1393 m. išvytas iš Podolės.

Pasitraukė į Mukačevę, kur Vengrijos karalius Zigmantas Liuksemburgietis suteikė jam prieglobstį. 1396–1414 valdė Berehovės pavietą, o Mukačevėje pastatydino pilį ir įkūrė vienuolyną.

Lietuvos kunigaikščio Teodoro gyvenimo pilyje metu ji buvo iš esmės rekonstruota: prie donžono bokšto pristatytas dviejų aukštų gyvenamas namas (jame ir apsigyveno kunigaikštis su žmona Olga); 1401 m. Aukštutinės pilies gynybinė siena paaukštinta iki 10 m, už jos iškastas sausas griovys; pilies kampuose iškilo keturi sargybos bastionai, ant kurių (o taip pat ir bastionuose) pastatytos 164 patrankos.

Palanoko pilyje yra pastatytas bronzinė statula Teodorui (Fiodorui) Karijotaičiui. Pasakojama, kad priėjus prie statulos ir tvirtai suėmus Teodoro rodomąjį pirštą bei užsimerkus mintyse išsakius slapčiausias svajones – jos metų laikotarpyje išsipildys.

Įdomu, kokias svajas ir norus sučiupę statulai už piršto išsakė Šiaulių akademijos vadovai ir sportininkai. Gal geriau nespėliokime, o sulaukime sezono pabaigos ir patys pamatysime.    

Daivos Miečelienės nuotraukos

Informacija apie Palanoko pilį ir kunigaikštį Teodorą Karijotaitį parengta remiantis šaltiniu : https://lt.wikipedia.org

Statulos nuotraukos šaltinis : http://uzhgorod.in