„Tokios geros regbio stadionų vejos dar nesame turėję“

Šiaulių sporto mokykla „Klevas“ prižiūri, tvarko ir puoselėja du regbio stadionus: Zokniuose ir Gadino gatvėje. Siekiant sportininkams suteikti kuo geresnes sąlygas sportuoti itin daug dėmesio skiriama stadionų vejos kokybei. Vien savo jėgomis sporto mokyklai tinkamai prižiūrėti stadionus būtų sudėtinga, todėl regbio bendruomenė džiaugiasi turėdama gerų draugų, bendraminčių. Visų bendras ir tikslingas darbas lemia, kad tokios geros ir kokybiškos vejos, kokia šiuo metu žaliuoja regbio stadionuose, Šiauliuose dar nebuvo.

Zoknių regbio stadione susitikome su ūkininku Zenonu Bartkevičium. Vyras į Šiaulius atvyko ne tuščiomis – atvežė dovanų – 600 kilogramų maišą mineralinių trąšų – salietros, kurios netrukus bus išbarstytos abiejuose stadionuose. Pakruojo rajone, Pašvitinio seniūnijoje, Pamūšio kaime ūkininkaujantis vyras pasakoja, kad anksčiau su broliu Ernestu žaidė regbį tuometinėje „Saldos“ komandoje. Ernestas atstovavo Lietuvos rinktinei. Deja, pralaimėjęs kovą sunkiai ligai Ernestas mirė, o Zenono pečius užgulė didesnis darbų krūvis ūkyje. Teko mesti regbio treniruotes. Tačiau regbiu besižavintis vyras rado būdą, kaip padėti mylimai sporto šakai ir visai bendruomenei.

„Mečiau regbį, kadangi buvo labai daug darbų. Sportui nebegalėjau skirti tiek laiko, kiek reikėtų norint rimtai sportuoti. Tačiau net ir nebesportuojant nesinorėjo atitolti nuo šios sporto šakos, tad radome būdą, kaip galėtume padėti šios sporto šakos plėtrai, sąlygų gerinimui. Pavasarį vykome į Akmenę, iš ten parvežėme tris tonas kalkių, jas supylėme ant žolės. Už poros savaičių šią procedūrą kartosime“,- pasakojo Zenonas Bartkevičius.   

Ūkininkas skaičiuoja, kad per metus abiejuose stadionuose yra išbarstoma apie 8 tonos birių trąšų, naudojamos mikroelementinės trąšos, žolė purškiama specialiais chemikalais, nuo piktžolių. Taip pat naudojamos ir skystos trąšos – Nutrikomplex.

„Ūkis trąšas perka iš bendrovės „Baltic Agro“. Kai ūkis didelis, dideli įvairių naudojamų medžiagų kiekiai, tai kelios tonos padovanotos regbio stadionų žolei gerinti, net nepasijunta“,- teigė Z.Bartkevičius.

Ūkininkų Bartkevičių šeimyna kasmet Pamūšio kaime rengia regbio turnyrą Ernestui Batkevičiui atminti.

 „Turime stadioną, regbio vartus, brolis lankė, stipriai sportavo, aš taip pat žaidžiau. Tėvams ši sporto šaka artima, turnyro metu susirenka nemažai regbio bendruomenės, seni pažįstami, pabendraujame, gerai praleidžiame laiką“,-pasakojo Z.Bartkevičius.

Zoknių stadionas įrengtas ir pradėtas naudoti maždaug prieš dešimtmetį. Buvo sutarta su Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) prie LR Vidaus reikalų ministerijos Šiaulių pasienio rinktine dėl stadiono jų teritorijoje. Tuometinis Šiaulių pasienio rinktinės vadas Vytautas Dabulskis entuziastingai pritarė šiems planams ir visomis išgalėmis padėjo regbininkams vykdant darbus. 2008 metais padedant ūkininkams Bartkevičiams stadionas buvo suartas, užsėta žolė, o 2009 metais čia jau įvyko pirmos rungtynės.

Kai stadionas buvo pradėtas naudoti, netoliese gyvenantiems miestiečiams greičiausiai atrodė, kad teritorija niekieno neprižiūrima, todėl tai vos netapo puikia vieta šunims vedžioti.

„Prevencijai įkalėme ženklus, kad šunis vedžioti draudžiama. Nelabai suveikė – ženklus išspardė. Buvo ir prišiukšlina teritoriją ir automobiliais mėgino važinėti. Dabar yra pastatytos kameros, kurių dėka jei atsirastų vandalų, juos būtų lengviau nustatyti. Mes stengiamės su visais draugauti, nieko nevarome, visus priglaudžiame. Stadione vyko ir šunų Agility varžybos, ir mūsų tarnybinių šunų varžybos. Kai tvarkingai stadionas naudojamas, nekyla jokių problemų“,- V.Dabulskis. 

Šiaulių pasienio užkardoje ir sporto mokykloje „Klevas“ dirbantis Edvardas Urniežius pasakoja, kad šią, ypač karštą vasarą itin svarbu buvo gausiai laistyti žolę. Purkštuvas būdavo įjungiamas 6 val. ryto ir veikdavo iki 11.00 valandos. Per penkias valandas buvo palaistoma pusė stadiono.

„Turime specialų įrenginį, kuris vandenį purškia apie 20 metrų skersmeniu. Perstumti įrenginį į kitą vietą reikia panašiai kas pusę valandos. Dieną, per pačius karščius nelaistome, kad žolė nešustų. Vakare, kai oras atvėsta kitą pusę stadiono palaistome. Nuo 18.00 valandos iki vėlaus vakaro vėl kas pusę valandos keičiame įrenginio laistymo vietą, kol visa veja būna tinkamai ir pakankamai prilieta“.

Kad stadiono žolė būtų tinkamai ir kokybiškai palaistyta reikia didelio kiekio vandens. Tuo pasirūpino uždaroji akcinė bendrovė „Šiaulių hidrogeologija“ ir jos vadovas Vidmantas Taujanskas. Buvo įrengtas gręžinys, tad vandens nepritrūksta net ir karščiausią vasarą gausiai laistant veją.

„Vasarą stadione prisirinkdavo nemažai vaikų, kuriems šiltu oru ypač patinka maudytis lyg iš fontano trykštančiose vandens srovėse. Vanduo gręžinyje itin geras, švarus, todėl nedraudžiame vaikams šiltu oru pasidžiaugti vandens teikiamais malonumais“,- pasakojo E.Urniežius.

Naujajame Gardino g. stadione vejai palaistyti yra naudojamas specialus įrenginys. Jonas Staponkus prižiūri, kad stadionas būtų tinkamai palaistytas, o įrenginys veiktų tinkamai. Laistymo įrenginys stadioną laisto naktį – užtrunka 6-8 valandas, kol pervažiuoja ir palaisto visą stadioną. Kai baigiama laistymo programa įrenginys automatiškai išsijungia ir sustoja.

Sporto mokykloje „Klevas“ dirbantis Jonas Juodis atsakingas už žolės pjovimą. Mokykla turi du traktoriukus, kurių pagalba itin lygiai ir kokybiškai nupjaunama veja. Gausiai patręšta ir prilaistyta žolė sparčiai auga, tad ją tenka pjauti du tris kartus per savaitę.

Darniai stadionų priežiūros komandai vadovauja sporto mokyklos „Klevas“ direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Kęstutis Babičas.  

„Per visus šiuos metus tokios geros žolės dar nebuvo. Žinoma, nebuvo ir tokios priežiūros. Stadionų priežiūra veikia kaip gerai suderintas mechanizmas, visi žino savo darbus, kuriuos atlieka sąžiningai ir atsakingai. Visos darbuotojų pastangos turi tiesioginės įtakos sporto šakos kokybei. Geras, kokybiškas stadionas – geros kokybės treniruotės – geresnis pasiruošimas varžyboms – kokybiškesnės rungtynės“,- teigė sporto mokyklos direktorius Svajūnas Mikalčius.